Slovensky English Deutsch Polski  
     Domowy     Kontakt     Oferta     Cena     O wiejski Štrba     Okolica Štrba

O obci Štrba...

Prvé zmienky o obci pochádzajú z roku 1208. Pôvod názvu Štrba nebol zatiaľ objasnený, najstarší názov Czorba zrejme súvisí s jej polohou - štrbinou medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami.

Vysvetlivky:

7. Poštový úrad, 8. Základná škola Štrba, 9. Pekáren pod brezou, 10. Zdravotné stredisko a lekáren,
12. Železnicná zastávka Štrba, 13. Obecná úrad Štrba, 14. Centrum obce, 15. Pamätník Smútiaca mať,
16. Evanjelický kostol, 17. Rímsko-katolícky kostol, 18. Privát - Milan Jonas

Štrba si vždy udržala významné postavenie v politickom i kultúrnom dianí života horného Liptova. Hospodársky i spoločenský život výrazne ovplyvnili rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách.

Z pôvodných architektonických pamiatok v obci nájdeme ev. kostol a.v. z roku 1784, rím. - katolícky kostol sv. Ondreja z roku 1844, zachovala sa aj pôvodná štrbská drevenička, zrubová stavba. Spolu s lokalitou Šoldovo - zaniknutou stredovekou osadou a pamätníkom SNP "Smútiaca mať".

Každoročne v júly sa koná Malý Štrbský Maratón. Organizátori 31 km cestného behu zo Štrby do Liptovskej Tepličky a spät pozývajú všetkých nadšencov vytrvalostných behov.

Cestovný ruch by sa mal postupne stat zdrojom existencie obce. Krajina a jej krásy, kultúra, história a ludia sú dannosti, ktoré táto oblasť i naša obec má. Výhodná poloha Štrby na úpätí Vysokých Tatier, výhodné dopravné spojenie, široká ubytovacia kapacita, dobrá úroveň obchodnej siete, pohostinnosť a srdečnosť domácich obyvateľov - vytvára predpoklady na rozvoj cestovného ruchu, turistiky, rekreácie a s tým spojených služieb pod Tatrami. V lete sú predmetom záujmu návštevníkov predovšetkým Vysoké Tatry. Z Tatranskej Štrby vedie ozubnicová železnica na Štrbské Pleso (1355 m), vyhľadávané horské stredisko s prekrásnym pohladom cez hladinu Štrbského plesa na najbližšie vrcholy - Solisko (2301 m), Patriu (2203 m) , Vysokú (2560 m). Odtial je možné absolvovať menej náročné vychádzky. Na Solisko premáva aj sedačková lanovka. Je tu tiež množstvo vysokohorských túr k horským plesám, priesmykom i na tatranské vrcholy. Horolezecké výstupy je možné absolvovať len s horským vodcom. Zo Štrbského Plesa vedie tatranská električka do všetkých tatranských osád. Vychádzky v podtatranských lesoch je možné spestriť zberom lesných plodov /mimo územia Tatranského národného parku/.

V obci Štrba sú vybudované dve náučno-relaxačné cyklotrasy.

V zime sú k dispozícii viaceré lyžiarske strediská. V Tatranskej Štrbe sú dva lyžiarske vleky, vhodné najmä pre začiatočníkov a deti. Pre náročnejších lyžiarov doporučujeme lyžiarske stredisko v Areáli snov na Štrbskom Plese (14 km). Veľmi pekná je lyžovačka v blízkej Lopušnej doline pri Svite (7 km) a v Liptovskej Tepličke (17 km). Skúsení lyžiari môžu navštívit lyžiarske stredisko Jasná v Nízkych Tatrách (50 km).

V obci bol v septembri 2003 založený M-klub - obecný klub mladých. Ten poskytuje možnosti pre trávenie voľného času mladých a tiež vytvára podmienky pre sebarealizáciu a tvorívú činnosť. Klub významnou mierou prispieva ku kultúrnym podujatiam obce.

Viac informácií nájdete na oficiálnej www stránke obce Štrba - www.strba.sk

 

22. 7. 2024
Copyright 2004 - 2024 - Všetky práva vyhradené - www.jonas.sk